lidovky, 19. července 2014
ČTK
 
Konzert, ČESKÝ KRUMLOV, 18. Juli 2014
 
Kaufmann sklidil v Českém Krumlově ovace vestoje, několikrát přidával
 
 
ČESKÝ KRUMLOV - Galakoncertem německého tenoristy Jonase Kaufmanna v pátek večer začal Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Na podiu ho doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením německého dirigenta Jochena Riedera. Kaufmann si na letní scénu pozval korejskou sopranistku So Jon-kim, která v závěru koncertu sklidila aplaus za česky zpívanou árii z Dvořákovy Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém.

Kaufmann, který působí v operních domech po celém světě, se stal hvězdou letošního 23. ročníku festivalu. Posluchači ho ocenili ovacemi vstoje a vytleskali si několik přídavků. Kaufmann věhlas získal především ve slavných tenorových rolích. Na festivalu se v úvodním programu mimo jiné představil jako Des Grieux z Pucciniho Manon Lescaut, Don Alvar z Verdiho Síly osudu, melancholický Werther ze stejnojmenné Massetovy opery nebo vášnivý Don José z Bizetovy Carmen. Na open air galakoncert si připravil, jak řekl, výběr toho nejlepšího, aby nerozhodné lidi přiměl nejkrásnějšími melodiemi operu navštívit.

Kaufmannův rozmanitý repertoár
Jonas Kaufmann je kritikou oceňován pro svou schopnost stylově obsáhnout jak německý, italský, tak i francouzský repertoár. Působivě si umí osvojit různé operní charaktery, od přímočarých, mužných postav až po psychologicky propracované, rozpolcené hrdiny, což předvedl i v Krumlově.

Kaufmanna si do Českého Krumlova, jehož centrum se zámkem je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, přijela vyslechnout i řada osobností v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem kultury Danielem Hermanem či tradičně exprezidentem Václavem Klausem. Podle Klause Český Krumlov není díky festivalu žádným muzeem architektury, ale živým kulturním městem, jedním z center dobré hudby v Česku.

Kaufmann není českému publiku osobností neznámou, letos v dubnu se představil ve vyprodaném Obecním domě v Praze, kde nabídl svůj komorní program písní Franze Schuberta Die Winterreise (Zimní cesta).
 
 
  www.jkaufmann.info back top