Blesk, 10. dubna 2014
Autor: ČTK
 
Schubert: Winterreise, Prag, Obecní dům, 10. April 2014
 
S Kaufmannem prošlo pražské publikum Schubertovu Zimní cestu
 
 
Německý tenorista Jonas Kaufmann dnes sklidil aplaus vyprodaného Obecního domu v Praze, kde nabídl svůj komorní program písní Franze Schuberta Die Winterreise (Zimní cesta). Na pódiu strávil přibližně sedmdesát minut bez pauzy, během nichž bez okázalých gest zazpíval pouze za doprovodu vídeňského klavíristy Helmuta Deutsche čtyřiadvacet melancholických písní plných bolesti a snů.

Koncert byl bez přídavků, po jeho skončení se však musel Kaufmann celkem pětkrát přijít děkovat. Příznivci ho zaplavili množstvím květin a mnoho z nich se nahrnulo pod pódium, aby si charismatického tmavovlasého pěvce vyfotili pomocí mobilů nebo tabletů.

Přestože bylo obecenstvo upozorněno, aby se mezi písněmi zdrželo potlesku, ozval se po první písni Gute Nacht slabý potlesk. Poté se však už koncert uskutečnil v komorním prostředí narušovaným pouze kašlem některých přítomných posluchačů.

Přední světový pěvec se v metropoli představil v rámci svého světového turné, celkově zde zazpíval potřetí. Na turné Kaufmann a Deutsche provádějí Schubertovo zhudebnění básní Wilhelma Müllera, které už dříve natočili i na CD. Z Prahy pojedou do Moskvy, poté se zastaví ještě v milánské La Scale.

Zimní cestou nazval německý básník Wilhelm Müller svých 24 drobných básní o stesku, samotě, vzdoru i rezignaci. Jde o jakýsi intimní deník láskou zklamaného člověka, který na cestě zimní krajinou poznává sám sebe. Třicetiletý Franz Schubert, fascinovaný Müllerovými poetickými obrazy, Zimní cestu v roce 1827, krátce před svou smrtí, zhudebnil. Tento cyklus se stal nejen základem proslulé tradice německé romantické písně, ale také součástí repertoáru velkých světových pěvců.

"Jeho hudba vytváří pocit velmi ztraceného a opuštěného člověka. A já jsem ten člověk. Když se vcítím do té postavy, tak zažívám nádherný moment. Ale na druhou stranu jsem na pódiu opravdu smutný a pak mi dlouho trvá, než se vrátím," podotkl k Schubertově dílu Kaufmann.

Jonas Kaufmann po završení hudebních studií v rodném Mnichově zahájil svoji profesionální uměleckou dráhu na scénách německých operních domů. Je držitelem mnoha předních světových hudebních ocenění včetně vítězství z posledního ročníku Mezinárodní operní ceny.

V České republice tento německý tenorista opět vystoupí 18. července, kdy zahájí Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. 
 
  www.jkaufmann.info back top