ČTK, 16.07.2014
Autor: ČTK

Jonas Kaufmann se zpěvem v češtině ani v budoucnu nepočítá
 
 
Praha - Jonas Kaufmann, který 18. července na letní scéně zahájí Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, ani v budoucnu nepočítá, že by zkusil nějakou árii zazpívat v češtině. Host jeho galakoncertu korejská sopranistka So Jon-kim v pátek posluchačům nabídne česky árii Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém, Kaufmann však zůstane u operních standardů. Zazní Puccini, Mozart, Verdi, Bizet nebo Wagner. Německý tenorista v minulosti sice zpíval Smetanovu Prodanou nevěstu, ale v němčině, čeština je podle něj těžká na výslovnost.

"Je rozdíl zpívat v jazyce, v němž jste schopen se domluvit, a v jazyce, v němž nemůže reagovat na nenadále situace a umíte jen to, co vás naučil lektor. Děsí mě i to, že bych nerozuměl různým jazykovým nuancím, proto zpívat v češtině nepřichází v úvahu," řekl ČTK na dnešním setkání s novináři Kaufmann, který zpívá repertoár v němčině, italštině a francouzštině. Střídat tyto jazyky mu prý přijde normální. "Zpočátku jsem měl nejvíce problémů s mateřským jazykem. Zpívaná němčina je přece jenom něco jiného než mluvená," podotkl.

Před pátečním vystoupením na open air scéně v Českém Krumlově za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Jochena Reidera nepřipravuje Kaufmann žádnou speciální pěveckou přípravu. "Spíše musím sledovat počasí a soustředit se na oblečení. Podobný koncert je skvělou příležitostí, jak spojit netradiční prostředí s krásnou hudbou v nevšední zážitek," uvedl zpěvák s nezaměnitelnou podmanivou barvou hlasu, který je v odborném tisku považovaný za "nejatraktivnějšího tenoristu posledních let".

Český Krumlov navštíví Kaufmann poprvé, o jeho účast pořadatelé usilovali kvůli jeho nabitému kalendáři dva roky. "Už se moc těším, že budu moci konečně onu atmosféru, o které jsme tolik slyšel, zažít na vlastní oči. O festivalu jsem slyšel a Český Krumlov jsem samozřejmě znal jako skvostné město," sdělil.

Na festivalu se v úvodním programu Kaufmann mimo jiné představí jako Des Grieux (Manon Lescaut), Don Alvar (Síla osudu) Werther (Werther) nebo Don José (Carmen). "Nemohu říct, že by nějaké z těch postav byla moje nejoblíbenější. Důležité je, aby byl zpěvák přesvědčivý, musí publikum přesvědčit, že má z té postavy něco v sobě. Je to těžké zvládnout na koncertu přesun z jedné postavy do druhé za několik minut, ale když se to podaří, je to zajímavé i pro posluchače, kteří třeba jinak na operu nechodí," uvedl Kaufmann, který se letos v dubnu představil tuzemskému publiku.

Ve vyprodaném Obecním domě v Praze, kde nabídl svůj komorní program písní Franze Schuberta Die Winterreise (Zimní cesta) pouze za doprovodu vídeňského klavíristy Helmuta Deutsche. 
 
  www.jkaufmann.info back top