MF Dnes, 10.1.2012
V.Drápelová
Konzert, Prag, 8. Januar 2012
Energický Kaufmann zářil ve Wagnerovi
 
 
Světový tenorista hýčkaný ženami vystoupil podruhé v Praze. Tentokrát přednesl árie nejen z italských, ale i německých oper

Když končil nedělní koncert německého tenoristy Jonase Kaufmanna v Obecním domě, atmosféra byla nabita emocemi. Dámy se hrnuly k pódiu, ostatně už během koncertu nosily tmavovlasému fešákovi květiny.

Kaufmann je prostě hvězda, za což vděčí marketingu gramofonové firmy Decca, ale i vlastním schopnostem. Není absolutní jedničkou – kdo a podle jakých kritérií by jí koneckonců měl být – určitě však jedním z nejlepších.

Silné zbraně
Na rozdíl od loňského recitálu se tentokrát dostalo i na německou hudbu. První polovina ovšem patřila italskému verismu a hned v úvodní vášnivé árii básníka André Chéniera ze stejnojmenné Giordanovy opery Kaufmann předvedl své největší zbraně. Explozivní temný zvuk, současně však klidný ve smyslu ukázněnosti a vyrovnanosti vokálů, neznehodnocený křikem či různými manýrami, zato obohacený fantazií a elegantním frázováním. Tyto kvality se daly vychutnat i v árii z málo známé Zandonaiho opery Julie a Romeo, z Ciléovy Adriany Lecouvreur a v bouřlivě zazpívané árii zMascagniho Sedláka kavalíra, v níž se Turiddu loučí s matkou před soubojem.

Předehra kMistrům pěvcům norimberským otevřela německou část. Árie Siegmunda z Valkýry přivolala vzpomínky na silný dojem, jaký Kaufmann zanechal coby introvertní, senzitivní štvanec v přenosu téže opery z Metropolitní opery do kinosálů. Jakkoli umí dobře Italy, ve Wagnerovi je přece jen nejlepší.

Kéž nám vydrží
Pakliže Kaufmann zdůrazňuje zpěvnost Wagnera, pak ví, co říká. Zpívá a současně je mu rozumět každé slovo. Také Beethovenova Florestana přednesl s vervou a s úvodním efektním zesílením hlasu z naprostého pianissima. Lohengrinovo vyprávění o svatém grálu plynule navázalo na předehru téže opery a bylo přirozeným vrcholem koncertu. Dlužno dodat, že dirigent Jochen Rieder se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK dobře připravil italské i německé skladby.

V přídavcích Kaufmann zazpíval Dona Josého z Carmen a dvě „lehčí“ čísla, italskou píseň Catari a německou Du bist die Welt für mich, kterou ve třicátých letech složil rakouský tenorista Richard Tauber. Zde by to přece jen chtělo víc lehkosti a šarmu a méně dramatu.

Kaufmann neváhá vynakládat hodně energie. Přesto ji zdá se zatím stále drží na uzdě. Doufejme, že to vydrží a že se „nepřepálí“.


 
 
  www.jkaufmann.info back top