deník.cz, 26.1.2011
Zdeněk Vokurka
Konzert, Prag, 10. Januar 2011
Světová tenorová hvězda Jonas Kaufmann
 
 
Praha – Milovníci opery, kteří se těšili na galakoncert německého pěvce Jonase Kaufmanna, byli hned na počátku roku odměněni skutečným zážitkem.

V beznadějně vyprodané pražské Smetanově síni Obecního domu se českému publiku poprvé představil hvězdný tenorista v široké směsi z italského a francouzského operního repertoáru. V řadách publika zasedly také známé osobnosti pražské umělecké i politické scény, mimo jiné i ministr financí Miroslav Kalousek.

Charismatický pěvec sugestivní energie získal na svou stranu posluchače i orchestr od svého prvního výstupu. Stále suverénnější kolotoč operních hitů se programově částečně roztáčel podle scén jeho nového alba Verisimo Arias. O mimořádný zážitek se umělec přičinil zejména árií malíře Cavaradossiho z Pucciniho opery Tosca, doslova psychologickou scénu s výrazným bolestným vztekem předvedl ve slavném výstupu Cania Směj se paňáco z Leoncavallových Komediantů, emotivní rozmanitost projevu napěchoval do árií Enza z Ponchielliho La Giocondy a Turidu z Mascagniho Sedláka kavalíra.

Špičkový výkon Jonase Kaufmanna potvrdil jeho současnou vysokou formu a zároveň všestrannost, jež mu umožňuje zpívat značně široký rejstřík rolí. Světové scény (MET, Covent Garden nebo milánská La Scala) dobývá nejen italským a francouzským repertoárem, stejně suverénní je v operách Richarda Wagnera. V programu skvělého pražského večera německý tenorista z hrdinů svého velkého krajana bohužel nic nepředvedl, ale vloni na festivalu v Bayreuthu jsem Kaufmanna slyšel v náročné roli Lohengrina v nové inscenaci stejnojmenné Wagnerovy opery. V tisku byl oslavován doslova jako zjevení, v poslední době bez konkurence.

Jonas Kaufmann, jedna z největších tenorových hvězd současnosti, je zcela jiným typem než jeho italští kolegové. Osobitý nádherný temnější mocný hlas ve všech polohách působí vyrovnaně, jeho efektní styl, elegantní a zároveň emocionální zpěv posluchačům nabízí příjemné pocity. K tomu se připojuje perfektní technický základ, jímž si udržuje hlas co možná nejohebnější, což mu dovoluje mnohé finesy, od šeptajícího pianissima až po mohutné bezchybné výšky. Jedenačtyřicetiletý pěvec upoutává také hereckým projevem i atraktivním zjevem.

Podíl na úspěchu galakoncertu měl výkon Pražských symfoniků FOK řízený šéfdirigentem Curyšské opery Jochenem Riederem. Pozitivně lze hodnotit nejen přesvědčivé provedení několika orchestrálních skladeb, především zřetelný a kvalitní orchestrální doprovod, ve spolupráci s dirigentem rovněž výjimečný cit pro to, co zpěvák potřebuje.

Teprve čtyřmi italskými přídavky definitivně skončil téměř tříhodinový emotivní koncert připravený agenturou PanArt. Nadšené publikum odměnilo perfektní výkon Jonase Kaufmanna dlouhými ovacemi vstoje. Galakoncert, jakých je opravdu velmi málo.


 
 
  www.jkaufmann.info back top