iDNES.cz, 10.1.2011
 
Kaufmann: Žádný zpěvák nedokáže odvést padesát hvězdných hodin za rok
 
V pondělí večer Praha uslyší další velkou operní hvězdu. Vůbec poprvé v Česku zazpívá jeden z nejžádanějších tenoristů současnosti, čtyřicetiletý Němec Jonas Kaufmann. Ve světě už několik let upoutává temným hlasem, hereckým projevem i atraktivním zjevem.

V Obecním domě přednese za doprovodu Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK a dirigenta Jochena Riedera italské a francouzské árie. Vzhledem k obrovskému zájmu pořadatelé přidali do Smetanovy síně další sedadla.

Ač Němec, je Kaufmann v současnosti považován za suverénního interpreta italské hudby. "Pro německé tenoristy nebylo nikdy snadné uspět v cizině s italskou operou," připouští. Jemu se to podařilo, přitom nemenší úspěchy slaví i s hudbou svého velkého krajana Richarda Wagnera. Ta ho provází už od dětství. "Můj dědeček hrál všechny Wagnerovy opery na klavír a zpíval všechny role, i ženské," vzpomíná.

Tenorista se na mezinárodní výsluní vypracoval z menších německých divadel. Nezastírá přitom, že ve výšinách, kde se pohybuje, stoupá tlak na permanentní špičkové výkony. "Každý očekává hvězdnou hodinu, ale žádný zpěvák nedokáže odvést padesát hvězdných hodin za rok. Existuje jediná cesta, jak odolat: koncentrovat se na to, aby člověk udržel kvalitativní standard," zdůrazňuje.

O budoucnost opery se nebojí. "Opera dokáže uvolnit emocionální laviny jako žádná jiná umělecká forma. Kdo něco takového jednou zažil, propadne tomu na celý život," tvrdí.


 
 
  www.jkaufmann.info back top