Radikal, Türkei, 17.3.2009
SERHAN BALİ
 
Gherghiu’dan eksiksiz bir Puccini kaydı
Puccini tutkunlarının merakla beklediği kayıt sonunda çıkageldi. Romen soprano Angela Gheorghiu ve Alman tenor Jonas Kaufmann’ın başrollerini söyledikleri, Puccini’nin ‘Madama Butterfly’ operasının komple stüdyo kaydı EMI tarafından geçtiğimiz hafta yayınlandı ve ayağının tozuyla Türkiye’ye ulaştı. İki yıl önce, İstanbul Müzik Festivali’nde verdiği gala konserinde izlediğimiz Gheorghiu, EMI’den düzenli olarak çıkan komple opera ve resital kayıtları sayesinde bu topraklarda iyi tanınan bir sopranodur. Çok güçlü ve kendine has bir renge sahip lirik soprano sesiyle, kariyerinin baharındayken Verdi rollerinde öne çıktı sanatçı ama onu çok geçmeden, Puccini’nin kırılgan ve trajik kadın karakterlerine can verirken dinlemeye başladık ve çok sevdik. ‘Günümüzün en iyi Puccini yorumcusu’ unvanını elde etti Gheorghiu, 2000’li yıllar boyunca hem sahnede hem de kayıt stüdyosunda seslendirdiği ‘La Boheme’, ‘La Rondine’, ‘Suor Angelica’, ‘Gianni Schicchi’, ‘Manon Lescaut’ ve elbette ‘Tosca’ ileÖ

Fenomen tenor Kaufmann
Jonas Kaufmann, son iki yılın ‘tenor fenomeni’. Bir anda ortaya çıktı Kaufmann. Şöhreti geç buldu bulmasına ama gözlerden uzak olduğu süre boyunca belli ki kendisini her açıdan çok geliştirmişti. O kadar ‘komple’ bir müzisyen gördük ki Kaufmann’da, Rollando Villazon’un şu aralar sesinden yana çektiği sıkıntılar onun yanına uğrayacak gibi gözükmüyor. ‘Neredeyse İtalyan’ denilecek kadar ‘yanık’ bir ses rengi var Kaufmann’ın. Baritonal karakterde oluşuyla, Domingo’yu da hemen akla getiriyor. ‘Kahramansı’ okuyuş tarzıyla, çok yakın gelecekte, aranılan kaliteli Wagner tenorlarından birine dönüşeceği de kesin. Şimdiden Lohengrin söylemeye başladı. Ayrıca hem Kaufmann hem Gheorghiu, fiziksel güzellikleriyle de, operanın son yıllarda iyice öne çıkan bu önemli kıstasını yerine getiriyorlar. EMI’nin Scotto-Bergonzi ikilisinin kaydından tam 42 yıl sonra yaptığı ilk stüdyo ‘Madama Butterfly’ kaydı olması bakımından da önem taşıyor bu Butterfly.

Bu operayı kaçırmayın
Gheorghiu’nun kocası da olan her zamanki partneri, tenor Roberto Alagna’nın yerini çok iyi doldurmuş Jonas Kaufmann. İki erkeğin ses renkleri tıpatıp aynı olmasa bile, özellikle tiz perdelerde şaşırtıcı bir benzerlik var. Bu da örneğin, birinci perdedeki aşk düetinde, ‘Angela’nın yanındaki Roberto mu yoksa?’ diye sorduruyor bazen insana.
Antonio Pappano yönetimindeki Santa Cecilia Ulusal Akademisi Orkestrası, bu repertuvara olan tartışılmaz hâkimiyetlerini, kayıt boyunca, deyiş yerindeyse ‘konuşturmuş’. Puccini’nin ‘Madama Butterfly’ operasının komple bir kaydına henüz sahip değilseniz, bu muhteşem operayı elinizin altında bulundurabilmeniz için iyi bir vesile olacaktır Gheorghiu-Kaufmann-Pappano kaydı.


 
 
  www.jkaufmann.info back top